Kod mnogih u domaćinstvu, kad se kuća neko vrijeme ne koristi – recimo, kad se ode na godišnji odmor – po povratku dočeka te neugodan miris iz odvoda. Iako to većina pripiše „zatvorenoj kući“, istina je mnogo jednostavnija: voda u cijevima presuši, otpad krene da se raspada, a bakterije naprave svoje.
- Znaš kako se nekad govorilo: „Ko zna – zlata vrijedi.“ A danas, kad su majstori na cijeni kao nikad prije, to je doslovno istina. Vodoinstalateri su postali ljudi koje zoveš sa strahopoštovanjem, jer znaš – kad se voda digne ili kad počne smrditi iz odvoda, nema šale. I dok većina nas jedva zna zamijeniti slavinu, pravi majstori imaju trikove koje zlata vrijede. E, jedan takav savjet došao je i nama, pravo iz iskustva jednog vodoinstalatera
Rješenje? Jednostavno i jeftino. Vodoinstalater je mami podijelio trik koji sad i sami redovno koristimo: prije odlaska, u svaki sudoper, lavabo i tuš kabinu ulijemo malo omekšivača. Ta mala količina stvori zaštitni sloj u cijevima i spriječi da se smrad probije. Kad se vratiš – dočeka te ugodan miris, a ne zagušujuća plijesan i trulež.
Ali to nije jedini trik s omekšivačem koji je vrijedan spomena.
Tepisi – eh, to je priča za sebe. Ako si kao ja, i imaš ih u svakoj sobi, znaš koliko je to muke. Usisavaj, peri, pa opet mrlje, pa izgubi boju… Priznajem, probao sam i bakin recept s octom i sodom, ali ni blizu onome što mi je šogorica pokazala. Jednostavna kombinacija soli i omekšivača pretvorila je moje tepihe u – pa skoro nove.
Evo kako ide taj recept:
-
Usisaj tepih kao i obično,
-
U bočicu pomiješaj dvije kašike soli, jednu kašiku omekšivača i manje od litre vode,
-
Umočenu krpu od mikrovlakana prebriši cijeli tepih – bez ribanja, kao da pereš pod.
- Za deset minuta, tepih je čist, svijetlih boja i miriše na svježinu. Radim to svakih tri mjeseca, i mogu ti reći – nikad više nisam koristio osvježivače prostora. Omekšivač ostavlja dugotrajan, ali nenametljiv miris, baš onaj što ti da osjećaj urednosti.
Za još jači efekat, posebno kad se čiste površine u kuhinji ili kupaonici, koristi se sljedeći trik:
Pomiješaj:
-
2 mjerice omekšivača,
-
2 mjerice alkohola,
-
dopuni s destiliranom vodom do 1 litre.
Ova tekućina je pravo višenamjensko čudo. Možeš njome čistiti pločice, stakla, ormariće, pa i kuhinjski pod. Efekat? Briljantan sjaj, mirisna svježina i uklonjena prašina koja se inače stalno vraća.
Osobno mi se posebno svidjela kad sam pokušao očistiti bijele površine u kupaonici – tuš kabinu, stakla, kadu. Mrlje koje sam prije jedva skidao sa sredstvima iz prodavnice, sada su nestale za par minuta. Kombinacija alkohola i omekšivača prodire brzo, razgrađuje prljavštinu i ostavlja staklo čistim k’o suza.
Zanimljivo je i da ovaj „čudotvorni miks“ odlično djeluje protiv kamenca, što je često muka kod tuš glava i slavina. Naprskaj, ostavi minut-dva, prebriši – i gotovo. Tuš sija kao nov. A uz to, omota materijal mekoćom i štiti od ponovnog taloženja.
Kad se pogleda sve skupa, jasno je – omekšivač nije samo za veš. S pravom kombinacijom, možeš očistiti cijelu kuću, izbaciti pola hemikalija iz ormarića i još ti dom miriše kao parfimerija.
Za kraj, još jedna stvar: ova metoda nije samo korisna, već i ekonomična. Sve komponente već imaš u kući, nema potrebe za skupim sredstvima. Ako čekaš praznike da središ dom – ne traži dalje. Uz malo soli, omekšivača i alkohola, sve što dotakneš blistaće, a cijeli stan će disati čistoćom.
Jer, kako bi rekli stari: “Nije kuća čista kad se zasija – već kad miriše na trud onoga ko je u njoj domaćin.”