Kakva je uloga majke u razvoju sina?

Čuveni švicarski psihijatar i osnivač analitičke psihologije Karl Gustav Jung, još prije mnogo decenija jasno je upozorio na greške koje majke nesvjesno čine prilikom odgoja muške djece. Prema njegovim riječima, upravo majka može imati ključnu ulogu u tome hoće li dječak postati zreo muškarac ili će ostati emocionalno nezreo, trajno vezan za majku.

Iako se u modernom društvu često smatra da je odgoj djece jednako zahtjevan bez obzira na spol, mnogi psiholozi ipak ističu specifične izazove kod odgoja dječaka. Upravo na ove izazove je Jung skrenuo posebnu pažnju.

Kako majke stvaraju kompleks „muškarac-dijete“?

Prema Jungu, u obiteljima gdje majka ne osjeća dovoljno emocionalne povezanosti s mužem ili partnerom, često se događa da tu pažnju i emocionalnu povezanost pokušava ostvariti kroz odnos sa sinom. Na taj način majka može razviti prekomjernu emocionalnu vezanost za dijete, stvarajući takozvani kompleks „muškarac-dijete“.

Ovo znači da majka nesvjesno postaje previše zaštitnički nastrojena, često odlučujući umjesto sina i ispravljajući njegove greške umjesto da ga pusti da uči iz vlastitih iskustava.

„Ako majka nema emocionalnu povezanost s mužem, ona će tu povezanost tražiti u sinu“, objašnjava Jung.

Na ovaj način, majka stvara muškarca koji nije sposoban samostalno donositi odluke, živjeti svoj život i nositi se s izazovima koje donosi odrasla dob.

Majčina pretjerana briga može trajno oštetiti sina

O tome kako majčina prevelika brižnost može ostaviti posljedice na razvoj muškarca, Jung detaljno govori u svojoj knjizi „Moderna Jungova klinička praksa“. Prema njegovim riječima, muškarac koji je pretjerano vezan za majku teško ostvaruje samostalni život jer duboko vjeruje da sreću, mir i zadovoljstvo može pronaći jedino uz majku.

„Čovjek koji stoji pred vama živi u prošlosti i pokušava pobjeći od hladnog, realnog svijeta koji ne može razumjeti. Njegova majka je uvijek uz njega, nesvjesna da je trebala pomoći sinu da odraste, da se osamostali i da zasnuje vlastitu obitelj“, navodi Jung.

Psiholozi često ovaj odnos nazivaju „tajnom zavjerom“ između majke i sina, gdje obje strane održavaju ovaj nezdrav odnos, sprečavajući muškarca da sazrije emocionalno i psihološki.

Kako sin može postati pravi muškarac?

Da bi se muškarac oslobodio majčine pretjerane brige i emocionalne ovisnosti, prema Jungu, potrebno je imati odlučnost, hrabrost i spremnost da se preuzme rizik odvajanja od majke. Ključnu ulogu ovdje igra i emocionalno oslobađanje kroz ljubavne odnose sa ženama izvan obiteljskog kruga.

„Potrebno je imati dovoljno snage da se prekine s prvom ljubavi života – majkom – i da se emocionalna podrška pronađe u drugim odnosima“, ističe Jung.

Tek tada muškarac može postati psihički zreo i sposoban za samostalan život.

Kako majke mogu izbjeći ove greške?

Da bi spriječile razvoj nezdravog odnosa i kompleksa kod svojih sinova, majke trebaju biti svjesne važnosti emocionalne povezanosti s partnerom, ali i nužnosti postavljanja zdravih granica u odnosu prema djeci.

Ključne preporuke za majke uključuju:

  • omogućiti djetetu samostalno donošenje odluka;

  • ne intervenirati uvijek kada dijete griješi, već mu dozvoliti da uči iz grešaka;

  • ohrabrivati dijete da razvija samopouzdanje i samostalnost;

  • izgraditi emocionalno zdrav odnos sa suprugom ili partnerom kako bi se izbjeglo traženje emocionalne utjehe kod sina.

Zaključak: Važnost emocionalne ravnoteže u odgoju sina

Majke imaju veliku odgovornost u formiranju emocionalno zrelih muškaraca. Jungova teorija jasno pokazuje da pretjerana brižnost, kontrola i emocionalna zavisnost koju majka može nesvjesno stvoriti, dugoročno štete razvoju dječaka.

Kako bi odgojili emocionalno stabilnog i zrelog muškarca, roditelji moraju biti svjesni važnosti emocionalne ravnoteže unutar obitelji, jasnih granica i podržavanja djetetove samostalnosti od najranijeg uzrasta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here