Brojne poznate osobe iz javne sfere posljednjih su godina imale teške bolesti, točnije tumor. Ključ za učinkovito rješavanje ovog stanja leži u ranom otkrivanju i započinjanju odgovarajuće terapije. Prije više od deset godina cijenjeni voditelj Dejan Pantelić dobio je zapanjujuću dijagnozu raka krajnika. Krenuo je na liječenje koje se, srećom, pokazalo učinkovitim. Pažljivi slušatelji mogli su primijetiti voditeljev promukli glas, koji je služio kao očiti pokazatelj njegove prikrivene bolesti.
- Dejan Pantelić je na posebnom događaju ispričao svoje iskustvo otkrivanja svog stanja i simptoma s kojima se suočavao. Zdravstveni djelatnici naglašavaju izazove povezane s točnim dijagnosticiranjem bolesti u početnim fazama. Bolest se obično prepozna tek nakon što je uznapredovala u obližnja tkiva, jezik ili limfne čvorove. Jedan od tipičnih pokazatelja raka krajnika je poteškoće s gutanjem, često praćene osjećajem zadržavanja hrane u grlu.
Ostali mogući simptomi mogu uključivati povećane krajnike, krv u slini, bol u ustima, uporne rane ili čireve u ustima, osjećaj grebanja u grlu, probleme s govorom, intenzivnu bol u uhu i poteškoće s agrumima. Kako je vrijeme prolazilo, počelo je rasti i vršiti pritisak na jednu od njegovih žlijezda. Tražio je savjet od više liječnika, ali nije osjetio nikakvu bol. Otkrio je da u svojim početnim fazama rak obično ne uzrokuje bol, iako se simptomi mogu pojaviti kasnije.
- Krvne pretrage pokazale su pozitivne rezultate, a nikada nije pušio niti pio alkohol. U početku se činilo da je njegov krajnik u dobrom stanju. Tek nakon značajne operacije otkrio se temeljni problem ispod krajnika. Otkriće njegove teške bolesti pogodilo ga je ogromnom snagom, oslobodivši u njemu bujicu emocija. Suočen s teškom istinom da se mora boriti za svoj opstanak, a istovremeno se brinuti za svoju malu djecu, potražio je savjet psihijatra.
U tom je trenutku počeo žaliti za onim što je smatrao nesposobnošću da pravilno podučava svog sina Vukašina nogometu i osjećao grižnju savjesti što nije bio prisutan ispratiti svoju kćer Lanu na prvi dan škole. Te teške brige teško su ga opteretile, pretvarajući ovo u izrazito teško iskustvo. Jedna od za njega najneobičnijih zbivanja dogodila se kada ga kći nije prepoznala nakon što je tijekom terapije smršavio 20 kilograma.
- Reakcije brojnih pojedinaca, nerijetko prožete prijezirom, ponukale su ga da se medijima predstavi kao dokaz svoje predanosti i snage. Pantelić je naveo da je razvio osebujan skup rituala koji je izazvao interes medicinskih stručnjaka kako u njegovoj domovini tako iu Njemačkoj. Istaknuo je važnost koncentriranja na pojedinačne prepreke i suradnje sa zdravstvenim djelatnicima u tim razdobljima.
DODATNI SADRŽAJ:
Izraz “karcinogeni spoj” odnosi se na kemijske tvari koje mogu dovesti do ili povećati vjerojatnost razvoja raka kod ljudi. Ovi spojevi mogu nastati iz brojnih izvora, kao što su industrijske aktivnosti, roba široke potrošnje i zagađivači okoliša, a mogu biti prisutni u različitim materijalima, proizvodima i čimbenicima okoliša poput zraka, vode i tla. Dolje je zbirka priznatih karcinogena zajedno s njihovim izvorima.
- Organski spojevi poznati kao benzopireni obično nastaju nepotpunim izgaranjem organskih materijala, uključujući duhan, fosilna goriva, određenu hranu (poput prženih ili dimljenih proizvoda) i razne industrijske aktivnosti. Azbest, koji je prije bio popularan građevinski materijal zbog svojih izvrsnih izolacijskih svojstava, sada je poznat po svojim štetnim učincima na zdravlje dišnog sustava.
Udisanje azbestnih vlakana povezano je s ozbiljnim plućnim bolestima, poput raka pluća i mezotelioma. Nadalje, specifične plijesni koje se razvijaju na nizu namirnica, osobito žitarica, orašastih plodova i suhog voća, često sadrže štetne tvari poznate kao aflatoksini. Ključno je prepoznati da su PCB-i identificirani kao kancerogene tvari za ljude.
- Formaldehid, kemikalija koja se koristi u raznim industrijskim sektorima – kao što su građevinski materijali, ljepila, dezinfekcijska sredstva i lakovi – može predstavljati rizik za zdravlje. Produljena izloženost formaldehidu može povećati vjerojatnost razvoja određenih vrsta raka, uključujući one koji zahvaćaju nos i krvne žile. Kako bi se rizici izloženosti sveli na najmanju moguću mjeru, ključno je razumjeti podrijetlo ovih karcinogena i poduzeti potrebne mjere opreza. Ispod su primjeri tih tvari zajedno s njihovim izvorima.