Radosavu, Srpkinju, na svijet je dočekao Albanac Zoga, čime su njih dvoje postali jedino troje djece u svom selu. Sve je veći trend da se Srbi, uglavnom iz ruralnih područja, žene Albankama i zasnivaju obitelji. Prije nekoliko godina priča o obitelji Timotijević iz Gornjeg Ojkovca izazvala je interes javnosti. Lajtiha je, bez brige za svoje buduće uvjete života, pristala na brak s Radosavom. Nedugo nakon toga svekrva ju je preimenovala u Zoricu, a potom je u obitelji Timotijević dobila troje djece.
“Srce mi je cijelo, ali me duša boli zbog udaljenosti od djece koja su daleko. Kad ljudi pričaju o meni, ne govore o meni kao o ‘onoj koja je oženila Albanku’, već o ‘onoj s čelo’, naglašavajući broj tri, kao da posjedujem nekakva čuda, ali tuga je duboka kad je tvoj identitet povezan s tvojim ocem, pogotovo kad nema nikoga s kim bih slavio Prvi posle dugo vremena iz čijeg se doma čuo dečji plač, a ja ću verovatno biti poslednji koji će još neko vreme ljuljati kolevku“, rekao je u razgovoru za Blic Radosav Timotijević, suprug Zogin-Zorice.
Radosav je povremeno razmišljao o braku, smatrajući da mu beskrajna zabavljanja ne odgovaraju. Iako je bilo djevojaka koje su pokazale interes, nijedna nije bila sklona selidbi na selo. Bili su skloniji životu u gradu, budući da se činilo da svaka djevojka u staji nerado gleda na seoski život; doživljavali su sebe više kao urbane stanovnike nego kao one sa sela.
Timotijević odlučuje ne kritizirati, shvaćajući da se nitko ne može mjeriti sa Zogeom. Shvaćajući monotonu prirodu seoskog života, on zna što žene traže u gradu i dopušta im tu slobodu. Radosav priča svoju priču: „Putovao sam u Čačak i sreo jednu Albanku koja mi je pokazala sliku svoje sestre. Spomenuo sam da bih… Nakon toga sam otišao u Albaniju i zaprosio Zogea, koji je 12 godina stariji od mene. .. Prihvatila je moju prosidbu… Kad sam je doveo kući, moji roditelji, Jela i Slobodan, bili su iskreno sretni, a naši životi ispunjeni radošću jer su počela pristizati djeca.
Njegovoj supruzi najteži čimbenici bili su jezična barijera, planinska klima i neravan teren. Radosav je uvjeren da je s godinama razvila snažno poznavanje srpskog jezika i da ima solidnu peticu. “U mojoj regiji postoje prostrane ravnice, dok se ovdje čini da brda traju vječno. Živio sam uz ocean, gdje zime ne postoje, ali ovdje se snijeg može nakupiti do visine kukova. Selo ne predstavlja nikakve poteškoće za mene jer sam tamo odrasla, moji životni uvjeti nikada nisu bili izazovni; bilo da je teško ovdje ili ne, navikla sam biti odsutna”, kaže majka troje djece, jedine djece u cijelom kraju.
Tijekom njenog posjeta iz Albanije cijenjenom domu Timotijevića kako bi vidjela svoju kćer i unuke, njezini svekrvi su je hvalili, ispričavši mnogo divnih stvari o njoj. Zoge posjeduje stručnost u mužnji krava, kuhanju mlijeka i proizvodnji sira. Poznata zlatarka surađuje sa suprugom na terenu, baveći se krojenjem, tkanjem te raznim poslovima pripreme i čišćenja. U ruralnom životu te su vještine vitalne, osobito kada obitelj ovisi o poljoprivredi. Uz sve te obveze, pomaže i pri porodu.
– Pridruži mi se u šumi da skupljamo drva ili krčimo put kolima kad vidiš moju Zoricu kako sprema volove. Sin nam se prošle zime razbolio i morali smo dva i pol kilometra putovati po dubokom snijegu. Nosila sam ga neko vrijeme, ali nakon nekog vremena, trebala sam se odmoriti, a ona ga je uzela od mene, ljuljuškajući ga u naručju.
Vikao sam: “Nemoj to raditi; trudna si! Ne bi trebala i ne smiješ”, no ona je odbila poslušati moje riječi. Zanimljivo, kretala se brže nego ja s njim u naručju, hvali Timotijević suprugu. Prisutni su bili Bojan, Dobrivoje i Jovana. Tu su djecu čuvali Radosav i Zoge. Postalo je nemoguće. Ako je siromaštvo problem, onda nije. Saginjali bi se danju i noću nisko prema zemlji kako bi što više djece imalo hrane, čak i ako bi to značilo hraniti ih iz vlastitih usta, ali to je druga tema.
Najbliža škola nalazi se sedam kilometara u Jasenovu, smještenom usred šume. Dok se naša djeca pripremaju za pohađanje škole, moramo ih pojedinačno ispratiti i čekati njihov povratak. No, tko će čuvati četvrto i peto dijete? Mogli bi pomoći u raščišćavanju cesta kako bi se lakše putovalo, ali s obzirom na trenutnu situaciju, to jednostavno nije izvedivo, sliježe ramenima Radosav.