Da li je doručak stvarno najvažniji obrok?

Sigurno ste mnogo puta čuli izreku: „Doručak pojedite sami, ručak podijelite s prijateljem, a večeru dajte neprijatelju“. Međutim, poznati ruski kardiohirurg Leo Bokerija tvrdi potpuno suprotno. Prema njegovim riječima, preskakanje doručka moglo bi biti ključ zdravijeg i dužeg života.

Ova tvrdnja možda djeluje neuobičajeno, ali Bokerija je poznati stručnjak s višegodišnjim iskustvom u kardiohirurgiji i akademik Ruske akademije nauka. Njegova saznanja su rezultat detaljnog istraživanja i ličnog iskustva sa pacijentima i kolegama.

Zašto doručak dati neprijatelju?

Leo Bokerija tvrdi da tradicionalno obilni doručak može naškoditi tijelu, posebno kada se odmah nakon buđenja unose velike količine hrane.

„Ona izreka ‘Doručak pojedite sami’ za mene je potpuna besmislica. Kada ustanete, vaše tijelo tek počinje da se aktivira, a vi ga odmah opterećujete velikim količinama hrane. Tako sebi stvarate nepotrebnu težinu i umor“, kaže Bokerija.

On navodi primjer velikih američkih hirurga s kojima je sarađivao. Oni svoj dan započinju laganom kafom, prvi pravi obrok imaju tek oko podne, a večera im je glavni obrok. Nakon večere obično slijedi umjerena fizička aktivnost ili odmor.

Naučna potvrda teorije o preskakanju doručka

Zanimljivo je da Bokerijinu teoriju potvrđuju i naučna istraživanja. Dejvid Levitski, naučnik sa Univerziteta Kornel, sproveo je eksperiment čiji rezultati pokazuju da preskakanje doručka doprinosi gubitku tjelesne težine.

Tokom istraživanja, jedna grupa ispitanika redovno je doručkovala, dok druga nije. Rezultati su pokazali da su osobe koje nisu doručkovale dnevno unosile čak 408 kalorija manje. To se pozitivno odrazilo na njihov metabolizam i značajno smanjenje tjelesne težine nakon nekoliko sedmica.

„Znam da preskakanje doručka proturječi svim tradicionalnim savjetima o zdravoj prehrani, ali ovi rezultati nas primoravaju da ozbiljno preispitamo važnost prvog jutarnjeg obroka“, zaključio je Levitski.

Šta kažu stručnjaci iz Svjetske zdravstvene organizacije?

Sa druge strane, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) još uvijek drži stav da je doručak važan za zdrav metabolizam. Ipak, i oni upozoravaju da preobilan doručak može uzrokovati gojaznost i preporučuju umjerenost.

Za osobe koje žele smršaviti, WHO predlaže raspoređivanje hrane u više manjih obroka dnevno. Također ističu da osobe s dijabetesom ili hipoglikemijom ni u kojem slučaju ne bi trebale preskakati doručak, jer to može dovesti do neželjenih zdravstvenih posljedica.

Kako izgleda zdrav prvi obrok?

Ako ipak želite doručkovati, bitno je da obrok bude lagan, uravnotežen i da se sastoji od namirnica koje ne opterećuju želudac. Umjesto velikih količina mesa, hljeba i slatkih napitaka, odlučite se za laganu užinu poput voća, jogurta ili integralnih žitarica.

Važno je pronaći balans i prilagoditi doručak svojim dnevnim aktivnostima. Ako imate aktivan posao, lagani obroci mogu biti bolja opcija nego obilan doručak koji će vas učiniti tromima.

Kada ipak ne preskakati doručak?

Iako postoje jasni dokazi u prilog povremenom preskakanju doručka, morate biti svjesni da ova praksa nije prikladna za svakoga. Ako patite od hroničnih bolesti poput dijabetesa ili imate problema s regulisanjem šećera u krvi, doručak je obavezan obrok.

Uvijek se savjetujte sa svojim ljekarom ili nutricionistom prije nego što značajno promijenite svoje prehrambene navike.

Zaključak: pronađite svoju idealnu rutinu

Iako je tradicionalno uvriježeno mišljenje da je doručak najvažniji obrok, važno je znati da postoji i druga strana priče. Prema istraživanjima i iskustvima stručnjaka poput Lea Bokerije i Dejvida Levitskog, povremeno preskakanje doručka može imati pozitivne efekte za zdrave osobe koje žele regulirati težinu.

Prije nego što odlučite mijenjati svoje prehrambene navike, poslušajte savjete stručnjaka i pronađite rutinu koja će najbolje odgovarati vašim individualnim potrebama i zdravstvenom stanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here