Oglasi - Advertisement

Razvoj malih “mrlja” na različitim dijelovima tijela, uključujući ruke, bedra, noge, stražnjicu, a ponekad i lice, pripisuje se nakupljanju keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake. Ovo specifično stanje kože u medicini je poznato kao keratoza pilaris, iako se često kolokvijalno naziva “pureća koža”.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Bez obzira na korištenu terminologiju, ostaje jedinstvena činjenica: to je izrazito uznemirujuće dermatološko stanje koje pogađa brojne pojedince, a obično se manifestira na bedrima i ramenima. Stručnjaci koje je konzultirao Byrdie pokazuju da je nakupljanje keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake odgovorno za pojavu malih izbočina ili točkica na rukama, bedrima, nogama, stražnjici, a ponekad čak i na licu.

Kako javlja Healthline, ovo se stanje može pogoršati tijekom zimskih mjeseci ili tijekom trudnoće žene. Stručnjaci ukazuju na to da se bolest može pojaviti na bilo kojem dijelu kože koji sadrži folikule dlake, što objašnjava njegovu tipičnu odsutnost na dlanovima i tabanima. Osim pojave malih izbočina ili točkica, pojedinci se također mogu susresti s blagim crvenilom, svrbežom i suhom, nadraženom kožom.

Ovo stanje uglavnom pogađa osobe sa suhom kožom, ekcemom i ihtiozom, a osobito je rašireno među ženama, djecom i adolescentima. Kao što su primijetili stručnjaci u Byrdieju, temeljni uzrok keratosis pilaris često se pripisuje genetskim čimbenicima, a nažalost trenutno ne postoji priznati lijek za ovu bolest. Unatoč tome, stručnjaci preporučuju niz tretmana koji mogu ponuditi određeni stupanj olakšanja.

Prevladavajuća i jednostavna metoda uključuje dosljednu primjenu losiona za piling, koji inhibiraju nakupljanje keratina u folikulima dlačica i poboljšavaju teksturu kože. Nadalje, dodaci za njegu kože kao što su umirujući shea maslac i niacinamid, koji su obično prisutni u dnevnim hidratantnim kremama, mogu pomoći u ublažavanju upale koja se često povezuje s keratosis pilaris.

Ako ove mjere ne daju zadovoljavajuće rezultate, dostupni su isplativi tretmani u toplicama i kemijski pilinzi koji mogu ponuditi djelomično olakšanje od problema. Stručnjaci iz Healthlinea dodatno zagovaraju korištenje druge dvije komponente, uree i mliječne kiseline, koje zajednički djeluju na uklanjanje mrtvih stanica kože i povećanje mekoće kože. Nadalje, dermatolozi mogu preporučiti dodatne tretmane, uključujući mikrodermoabraziju, kemijske pilinge i kreme s retinolom.

Prije početka bilo kakvog tretmana ključno je potražiti savjet liječnika ili specijaliste kako bi se spriječilo napredovanje stanja i ublažile moguće nuspojave, koje mogu uključivati ​​crvenilo, iritaciju i suhoću kože. Ako “pureću kožu” rješavate kod kuće, postoje mjere koje možete primijeniti kako biste ublažili problem.

Započnite s toplom i umirujućom kupkom kako biste pomogli u otčepljenju pora, a zatim nastavite s blagim pilingom kako biste uklonili mrtve stanice kože. Vlaženje kože je bitno, a može biti korisno koristiti losione koji sadrže mliječnu kiselinu. Nadalje, preporučljivo je suzdržati se od nošenja uske odjeće jer može pogoršati iritaciju kože.

 

 

💡 Unlock Financial Wisdom from "Rich Dad Poor Dad" 💰

Subscribe now and receive exclusive insights, actionable tips, and lessons inspired by Robert Kiyosaki's Rich Dad Poor Dad. Start building your path to financial freedom today!

We dont spam! Just download free ebook.

Preporučeno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here