Oglasi - Advertisement

Bubrezi su smješteni u stražnjem dijelu ispod prsa. Ako osjetite nelagodu, priroda i intenzitet boli mogu se razlikovati ovisno o tome dolazi li iz bubrega ili leđa. Specifični simptomi koji se javljaju mogu pomoći u prepoznavanju izvora boli.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Najčešći uzroci bolova u bubrezima su infekcija bubrega ili prisutnost kamenca u ureteru koji izlazi iz bubrega.

Neudobnost u bubrezima često se osjeća na bokovima, posebno u području uz kralježnicu, smještenom između donjeg dijela prsa i kukova. Osim toga, može se manifestirati sa strane, trbuha ili donjeg dijela leđa. Tipično, bol se javlja jednostrano, zahvaćajući jednu stranu tijela; no može biti i bilateralna.

U slučajevima problema s bubrezima, nelagoda može pokazivati ​​migratornu prirodu i trajati kontinuirano.

Ako osjetite bubrežni kamenac, intenzitet boli može varirati kako se kamen pomiče. U slučaju drugih bolesti, kao što je policistična bubrežna bolest, mogu se izdržati epizode intenzivne boli.

Kada osjetite bol u bubrezima, obično se susrećete s oštrim osjećajem koji je povezan s bubrežnim kamencem, dok infekcija obično uzrokuje tupu bol. U većini slučajeva ova je nelagoda uporna.

Osobe kojima je dijagnosticiran rak bubrega mogu trpjeti kontinuiranu i tupu bol koja se širi od središta leđa prema području donjeg rebra. Ponekad se ta nelagoda može proširiti i na unutarnju stranu bedara ili donji dio trbuha.

Prisutnost bubrežnog kamenca ili ciste može uzrokovati intenzivnu nelagodu, dok je bol povezana s infekcijom obično blaže prirode.

Tipično, bol u bubrezima traje sve dok se temeljni problem, kao što je prolaz kamenca ili davanje lijekova za liječenje infekcije, učinkovito ne riješi. Za razliku od bolova u leđima, kretanje općenito ne ublažava bolove bubrega.

Simptomi koji prate bubrežne nelagode.

Osobe s bubrežnom bolešću mogu doživjeti različite prevladavajuće simptome.

Simptomi mogu uključivati ​​vrućicu popraćenu zimicom, mučninom i povraćanjem, kao i mutnu ili tamnu mokraću. Bolesnici mogu osjetiti hitnu potrebu za mokrenjem i bol tijekom pražnjenja mjehura. Također se može uočiti nedavna infekcija mokraćnog mjehura, prisutnost krvi u mokraći ili kamenčići koji podsjećaju na kamenčiće u mokraći (indikativno za bubrežne kamence). Osobe kojima je dijagnosticiran rak bubrega mogu se osjećati umorno ili primijetiti kvržicu u donjem dijelu leđa ili sa strane. Važno je napomenuti da se simptomi možda neće pojaviti sve do kasnijih faza bolesti.

Kod policistične bolesti bubrega simptomi mogu ostati neprimjetljivi sve dok se ciste ne povećaju. Ovo stanje može rezultirati:

nelagoda u trbuhu ili bol u donjem dijelu leđa, povišeni krvni tlak, bubrežni kamenac, bubrežna insuficijencija

Lumbalna bol često je karakterizirana pulsirajućim osjećajem i prevladava među pojedincima.

Bol u leđima javlja se češće nego bol u bubrezima i obično se pripisuje problemima unutar mišića, kostiju ili živaca na leđima. Dok se nelagoda može manifestirati u različitim regijama leđa, uglavnom se javlja u donjem dijelu leđa ili stražnjici.

Nelagoda u mišićima karakterizirana je osjećajem pulsiranja. U slučajevima kada je živac ili ozlijeđen ili nadražen, bol se očituje kao oštar, žareći osjećaj koji se može širiti od stražnjice prema dolje do potkoljenice ili se potencijalno proširiti do stopala.

Neugoda u mišićima može utjecati na jednu ili obje strane, dok problem povezan sa živcima obično utječe samo na jednu stranu. U slučaju osteoartritisa (OA), vjerojatno je da će se bol pojačati kako stanje napreduje. Osim toga, tijekom jutarnjih sati može se osjetiti povećana ukočenost i pojačana bol u leđima.

Simptomi koji prate bol u leđima

Dodatni simptomi koji mogu pratiti bol u leđima uključuju lokalizirano oticanje i osjetljivost u zahvaćenom području, pojavu grčeva mišića, ukočenost u leđima i moguću obamrlost ili slabost u jednoj ili obje noge, osobito ako je bol povezana s problemom živaca kao što je kao išijas. Osjećaj škripanja tijekom kretanja također može biti prisutan ako se bol može pripisati osteoartritisu. Pod kojim okolnostima treba potražiti liječničku konzultaciju?

Ako imate razloga vjerovati da tegobe potječu od bubrega, savjetuje se konzultirati liječnika koji može postaviti točnu dijagnozu i propisati odgovarajuće liječenje.

U takvim okolnostima, liječnik može savjetovati:
Može se provesti analiza urina kako bi se otkrila potencijalna prisutnost krvi ili infekcije, zajedno s krvnim testom za procjenu normalne funkcije bubrega, a mogu se koristiti i slikovne tehnike poput skenera ili ultrazvuka.

💡 Unlock Financial Wisdom from "Rich Dad Poor Dad" 💰

Subscribe now and receive exclusive insights, actionable tips, and lessons inspired by Robert Kiyosaki's Rich Dad Poor Dad. Start building your path to financial freedom today!

We dont spam! Just download free ebook.

Preporučeno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here