Neophodno je redovito čišćenje organizma na prirodan način. Dr Dejan Čubrilo, ugledni stručnjak za sportsku medicinu i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dao je jasno, ali kratko objašnjenje uobičajenih nesporazuma oko detoksikacije. Iako se na internetu mogu pronaći brojne preporuke o ovoj temi, važno je biti oprezan pri njihovoj provedbi.
U posljednje je vrijeme detoksikacija postala popularna tema, no vjerujem da ona predstavlja puno više od običnog prolaznog trenda usredotočenog na privremena rješenja poput posta ili ispijanja određenih sokova na kratko. Opće je poznato da voće nudi brojne prednosti i da je neophodno za cjelokupno dobrobit. Naravno, umjerenost je ključna kada ih uključujete u svoju prehranu.
Detoksikaciju treba promatrati kao stalnu i sustavnu praksu, a ne kao jednokratni pothvat. Nakupljanje toksina u našim tijelima dovodi do neizbježnih neravnoteža, zbog čega je ključno identificirati korijenske uzroke ovih problema, osobito kada proizlaze iz loše prehrane. Neučinkovita probava stvara uvjete pogodne za rast mikroorganizama poput bakterija i gljivica u nehigijenskim okruženjima.
Dr. Čubrilo ističe nužnost ne samo unaprjeđenja razvoja lijekova, već i njegovanja okruženja koje ometa brzu reprodukciju ovih mikroorganizama. Pojedinci s masnom jetrom vjerojatno će doživjeti povišene razine inzulina, budući da inzulin igra ulogu u nakupljanju masti u jetri. Važno je prepoznati da konzumacija hrane ne dovodi izravno do stvaranja kolesterola. No česta konzumacija ćevapa i hamburgera može poremetiti probavu, što rezultira povećanjem razine inzulina, što potom potiče proizvodnju kolesterola u jetri.
Općenito, osobe s povišenim razinama inzulina također imaju tendenciju pokazivati više razine kolesterola. Po mom mišljenju, očitanje kolesterola od 6 ne znači automatski kritičan problem. Umjesto toga, predlažem da se pacijenti klone ponašanja koja pridonose nakupljanju kolesterola. Poboljšanje prehrambenih navika može se postići uključivanjem antioksidansa u obroke. Kako biste stekli ove korisne spojeve, preporučljivo je konzumirati male porcije voća i povrća, obično u rasponu od 50 do 100 grama.
Ove izvore hranjivih tvari bogatih antioksidansima polako možete unositi u svoje svakodnevne obroke. Šarena i vizualno atraktivna biljna hrana ima impresivnu sposobnost smanjenja razine kolesterola. Kako bismo osigurali zdravu ravnotežu, uspostavili smo stroge smjernice za odabir hrane kako bismo izbjegli pretjerani unos šećera, štiteći našu gušteraču od viška masnoće. Promišljeno poboljšavamo okuse naših jela dok pažljivo reguliramo količinu dodanih masnoća.
Štoviše, usredotočeni smo na zdravlje naših žučnih kanala tako što u jela ubacujemo bilje i ponekad si prepuštamo osvježavajuću limunadu od đumbira. Jeste li razmislili o prednostima detox sokova? Ovi su napitci pažljivo izrađeni kroz minuciozan proces koji uključuje miješanje, ekstrakciju i pročišćavanje. Ipak, za one koji ih konzumiraju, učinci na tijelo ostaju neizvjesni.
Razumijevanje utjecaja ovih sokova na razine inzulina je ključno, jer oni mogu značajno povisiti te razine, slično onome što se opaža u testu opterećenja glukozom. Ovo povećanje može spriječiti razgradnju masti, navodeći jetru da proizvodi kolesterol i nakuplja višak masnoće. Ovako pripremljene sokove preporučljivo je konzumirati umjereno, jer se ne savjetuje prekomjerna konzumacija. Osobno ne podržavam unos sokova osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za smanjenje opterećenja gušterače.
Kada vam nedostaje soka, imate mogućnost odabrati voće i povrće koje je namijenjeno za sok. Međutim, može se pojaviti mali problem: što ako se vaš probavni sustav bori s pravilnom obradom ove hrane? Osim toga, bitno je prepoznati da stres može smanjiti želučane enzime. Unos masnoća je u potpunosti zabranjen, a svi obroci trebaju biti bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka.
Kada se radi o jetri koja slabo reagira na toksine, ključno je smanjiti svaki dodatni stres na ovaj organ i dati mu dovoljno vremena da zacijeli i eliminira štetne tvari. Odlučiti se za kuhano meso i uključiti povrće u obroke prije jela je razborit izbor. Preporuča se potpuno suzdržati se od konzumiranja jaja tijekom faze detoksikacije. Za optimalne rezultate savjetuje se izbjegavanje dodavanja mlijeka tijekom cijelog ovog procesa.
Od konzumacije mliječnih proizvoda posebno bi se trebale suzdržati osobe starije od 30 godina. Nakon unosa mliječnih proizvoda, probavni sustav nailazi na značajne poteškoće u detoksikaciji, što zahtijeva prelazak iz stanja neaktivnosti u stanje aktivne obrade. Ključni pokazatelj fizičkih promjena je prelazak s jednog pražnjenja crijeva dnevno do višestrukih pokreta.
Metabolizam se, s druge strane, odnosi na učinkovitost kojom se hranjive tvari pretvaraju u energiju. Bitno je razumjeti da brzi metabolizam nije nužno u korelaciji s čestim odlascima u kupaonicu; umjesto toga, označava učinkovitu pretvorbu energije. Nasuprot tome, višestruko pražnjenje crijeva tijekom dana može ukazivati na probleme s pravilnom probavom hrane. Dr. Čubril, poznati stručnjak, istaknuo je izuzetne pročišćavajuće prednosti smokava i datulja za zdravlje crijeva. Ovo voće djeluje kao snažan buldožer i bager, a optimalni rezultati postižu se namakanjem u vodi prije konzumacije prije spavanja.
Ne samo da ova metoda potiče umirujući učinak, već osigurava i temeljito čišćenje crijeva i žuči. Prihvaćanjem ovog prirodnog pristupa, pojedinci mogu uživati u revitalizirajućem dotoku hranjivih tvari u svoje stanice. Dr Čubrilo je ove vredne spoznaje izneo gostujući u emisiji Ordinacija na RTS-u. Ne propustite njegov razgovor u 19:45 kako biste dublje istražili prednosti uvrštavanja datulja u svoju prehranu.